Kdybychom chtěli říci, že depilace a epilace jsou procedury, které se používají jen v současnosti, velmi bychom se mýlili.
Odstraňování chloupků sahá až k jeskynním lidem, kde si muži holily tvář ostrými kameny. V průběhu vývoje se samozřejmě metody měnily a vyvíjely, podle toho, co měli lidé k dispozici.
Starověký Egypt
V Starověkém Egyptě odstraňovali chloupky muži i ženy na celém těle, včetně vlasů (nosili paruky). Byla to otázka estetiky, hygieny a náboženských důvodů. Kněží a kněžky nemohli do chrámu vstoupit dříve, než nepodstoupili proces depilace.
Byli velmi vynalézavý a používali různé metody. Vyráběli si kamenné nože z pazourku, později břitvy z bronzu. Dokonce v tomto období vynalezli techniku cukrové depilace. Vyráběli ji ze stejných materiálů, jako se vyrábí i dnes – cukru, vody, citronu, medu, oleje, mízy stromů a okurky. Lepkavou směs nanášely na tělo a odstranili látkou, čímž se chloupky vytrhli i kořínkem.
Vyvinuli také první depilační krémy, vyrobené ze zvířecí krve, hrošího tuku, pryskyřice, smoly, páleného vápna, arsenu nebo škrobu. Depilační krémy, které rozpouštěly chloupky nad kůží, byly vyrobeny bez znalostí chemického působení na pokožku a proto byly pravděpodobně bolestivé a velmi dráždily pokožku.
Starověké Řecko
Tělo bez chloupků v Starověkém Řecku bylo symbolem krásy, mládí, nevinnosti, ale hlavně znakem vyšší společenské vrstvy. Jakékoliv chloupky, kromě hlavy, znamenaly, že pocházíte z nižší vrstvy, nebo jste otrok.
Používali metody holení a depilace. Ženy si chloupky dokonce odstraňovali pomocí lampy, kterou si je opalovali.
Starověký Řím
Na odstraňování chloupků se používaly různé holítka, pemza, depilační krémy a běžné byly i kleštičky na obočí.
Ochlupení bylo symbolem nižší společenské vrstvy a proto i muži navštěvovali holiče. Holení a stříhání bylo bolestivé a v mnoha případech, i krvavé. Vlasy a vousy se odstraňovaly po jednom. Používaly se tupé a rezavé nástroje, jako například zahradní nůžky. V tomto období ještě neznali nůžky, ani břitvy.
Římské ženy na nohou odstraňovali chloupky pomocí pemzy, kterou třely po pokožce. Třením ochlupení sešlo dolů a zároveň vybrousili pokožku do hladka, až se leskla.
Středověk
S nástupem křesťanství skončila doba hygienické a kosmetické péče. Církev pokládala tělo za “nádobu hříchu” a péče o ně, za marnivost.
Módním výstřelkem bylo odstraňování obočí a řas. V tomto období si nejvíce odstraňovali chloupky prostitutky a to hlavně v intimních místech. Důvodem nebyla hygiena nebo estetika, byly to vši.
Muži nosili delší vousy, často různé upravované, nebo tvář oholenou dohladka.
S nástupem Alžbětinské doby se Evropané opět začaly věnovat odstraňování ochlupení. Nejoblíbenějším místem, kde ochlupení odstraňovali, bylo obočí a přední část vlasů nad čelem. Chtěli tím dosáhnout vysoké a protáhlé čelo, které bylo symbolem urozenosti. Podle některých zdrojů, prý matky dělali vše proto, aby jejich dítě mělo krásné a dlouhé čelo.
V období baroka skončila éra odstraňování obočí a řas. Některé ženy si místo svého obočí, nalepovaly falešné, vyrobené z myších kůží.
Novověk
Z 18 století se zachovaly poznatky o používání depilačních krémů, které si ženy vyráběly podomácku. Směs obsahovala olej z ořechů nebo kořen vlaštovičníku.
V tomto období byl vyroben i první holicí strojek – břitva, čímž se holení přesouvalo do domácího prostředí a muži měli možnost se holit sami.
V roce 1915 se na svůj “holicí strojek” dočkaly i ženy. Bylo načase, protože móda odhalovala na těle mnohem více pokožky, čímž se zvýšil zájem o odstranění chloupků z podpaží a na nohou.
První břitva
Dámský holicí strojek
V současné době se na odstranění ochlupení používají různé metody, od holení, trhání, i používání chemických přípravků. V konečném důsledku, nicméně ani jedna metoda, nepřináší opravdu trvalé řešení odstranění chloupků.
Když se podíváme na historii depilace a její vývoj, vidíme, že odkdy lidé začali nosit oděv, začali i s odstraňováním nežádoucího ochlupení. Ve většině starobylých zemí, bylo ochlupení těla symbolem nečistoty a nižšího postavení ve společenské třídě. Průřezem dějin, se každé období vyznačovalo nějakou metodou, takže se opravdu nedá říkat, že dnes je depilace a epilace, novodobým trendem.
Zdroj: encyklopediapoznania.sk, historyundressed.com, ehow.com
Napsat komentář
Pro vložení komentáře musíte být přihlášeni.