Co s chloupky, které zarůstají a zapalují se.

Proč dochází k zarůstání?

Naše pokožka se neustále obnovuje, čímž dochází k zrohovatění vrchních vrstev, které mohou zabránit nebo zhoršit možnost přirozeného růstu chloupku. Po vytržení chloupků i kořínkem, vyrůstají jemnější a zaoblenou špičkou. V případě, že pokožka není na povrchu jemná (čili je zrohovatělá), chloupky při vyrůstání nemají sílu prorazit vrchní vrstvu pokožky, čímž dochází k jejich zarůstání.

Zarůstání chloupků je bohužel spojeno s depilací. Jeho minimalizování záleží od techniky odstraňování chloupků. Všechny nejběžnější techniky depilace (vosky, holení, krémy), kromě cukrové pasty, které používáme, odstraňují chloupky proti jejich růstu, čímž se zarůstání zhoršuje. Vlasový folikul se dráždí, chloupek se začne kroutit a zarůstat, což může být spojeno také s mírným zapálením vlasového váčku.

Jak tomu předcházet?

po depilaci je potřeba pokožku dobře vydezinfikovat a ošetřit, např. Aloe vera gelem, vhodné je volné a bavlněné oblečení (zejména v citlivých partiích – bikiny, intimní partie)

2-3 dny po depilaci začít s peelingem

nestřídat depilaci cukrovou pastou s holením nebo depilací voskem (pokud se Vám chloupky kroutí, tak se jim růst takto neupraví).

Co dělat pokud mi chloupky už zarůstají a pokožka je kolem zapálená?

velmi důležitý je peeling – potřebujeme odstranit odumřelé kožní buňky, aby měly chloupky snadnější cestu a mohly se uvolnit. Peeling je dobré si dělat alespoň každý 3 den a týden před depilací i každé 2 dny. Vhodnější je hrubozrnný peeling.

po každém sprchování pokožku vydezinfikovat a natřít Aloe Vera gelem (Aloe můžete použít i několikrát denně), který má protizánětlivé účinky

pokud chloupky zarůstají v bikinách, tak je vhodnější volné a bavlněné spodní oblečení